Menstruace. Dar nebo prokletí?

Ve své terapeutické praxi se často s ženami zaměřuji nejen na jejich sexualitu, ale především na jejich menstruační cyklus.

Tyto ženy přicházejí s různými problémy, zejména v oblasti nedostatku sebevědomí, vztahových problémů, strachů, depresí, úzkostí, sexuálních bloků, ale také gynekologických potíží.

Zjišťujeme, že jejich ženství bylo následkem generačního působení nepřijato a potlačeno. Potlačeno v plném rozsahu a je stále blokováno starými negativními programy, jelikož mnoho z nich považuje menstruaci za omezující, zatěžující a následně i bolestivou. Jakmile s nimi procházím vzpomínkou na jejich první menstruaci, velice se diví, kolik bloků a negativních postojů z tohoto období pramení a nesou si je životem dále.

Mnoho žen vypovídá, že nebyly svými matkami na proměnu dívky v ženu připraveny. Jejich matky samy přistupují a přistupovaly k samotné menstruaci velice negativně. Bojí se se svými dcerami otevřeně hovořit a k menstruační krvi mají odpor.

Ženy o svém cyklu musely po dlouhé generace nejen mlčet, styděly se za něj, ale také se styděly veřejně kupovat hygienické potřeby, tajně je nosily po kapsách, později v kabelkách, schovávaly je před muži a v mnoha rodinách slovo „menstruace“ a „vložka“ bylo tabu.

S těmito bloky, které nemusí pocházet jen ze současného života, si následně naprogramovaly nejen spoustu emočních problémů, ale také tělesných, jako jsou například cysty, srůsty, zánětlivé procesy, bolestivá menstruace, neplodnost, rakoviny, ale také bolestivý sexuální akt.

Mnohé ženy také čelí výrazným bariérám vůči svým matkám, dcerám a i partnerům. Procházejí životem plné nenávisti ke svému tělu a k sobě samým a mají pocity viny, že se v určitých dnech v měsíci cítí v depresi, podrážděné, hysterické a bolavé.

Když si žena v terapii projde těmito bloky a negativními programy, uvědomí si jejich dopad na svůj současný život a dokáže je pojmenovat. Dochází nejen k uvědomění, ale zároveň k vyčištění, léčení a uzdravení ženské energie.

Energie ženství a energie dělohy je pak zcela jiná, jelikož přijme svůj menstruační cyklus jako pozitivní a tvořivý dar.

Je pak schopna intenzivněji vnímat a naslouchat svému tělu, ale také pracovat se svým menstruačním cyklem. Vynikající pomůckou je zapisovat si denně své emoce, pocity, nejen duševní, ale i tělesné projevy, postoje, reakce, sexualitu, nálady a sny. Po pár týdnech si uvědomí, že během lunárního měsíce prochází čtyřmi proměnlivými cyklickými fázemi, které provází určité vnitřní a emoční pochody, které dříve nevnímala. Propojí svůj měsíční cyklus s lunárním cyklem a následně pak dokáže lépe chápat a vnímat sama sebe jak po vnější, tak i vnitřní stránce.

Žena, která si uvědomí tuto podstatu sebe sama, by měla tvořit dále a otevřeně hovořit a seznámit svého partnera se svou cyklickou, proměnnou energií jednotlivých měsíčních fází a pomoci mu lépe pochopit ji samotnou.

Jednou mě navštívila 28letá dívka, která dosud neměla žádný vztah a ani sexuální zkušenost.

Při vyplňování dotazníku mě ujišťovala, že má s rodiči velmi hezký vztah a vždycky tomu tak bylo.

Ovšem k mužům má silnou nedůvěru a má strach ze zklamání. Nedokáže se jim plně otevřít. Považuje je za nezralé a dětinské. Kolem sebe má spoustu kamarádek, které jsou na tom stejně.

Nejdříve jsem ji vedla do období malého děvčátka, kde popsala samu sebe jako malou, nešťastnou a bojácnou holčičku. Neustále se musela starat o mladší sestru a měla pocit, že snad nikdy nebyla onou dívenkou, která si hraje a tvoří. Znala pouze povinnosti a velkou zodpovědnost.

Rozpomenula se, jak byla doma svou matkou stále kárána a napomínána. Matka jí často předhazovala, jak je neschopná, nic neumí, je k ničemu, ničeho v životě nedosáhne, žádný muž ji nebude chtít atd. Tohle rané období a výroky své matky potlačila.

Uvolnila spoustu emocí, vyplakala se a následně jsem ji vedla dále do období cyklu dívky – panny.

Respektive do období puberty.

Měla si vzpomenout na den první menstruace. Matka ji na menstruaci sice připravila, ale klientka nedokázala svou menstruaci absolutně přijmout. Brala své dny jako velkou zátěž, měla k nim odpor, taktéž se za ně styděla a nenáviděla sebe a své tělo. Časem ji s každou menstruací provázely silné bolesti a křeče. Byla si vědoma, že potlačila své ženství a dar být ženou.

Jakmile jsem ji vyzvala, nechť si představí vyzrálou ženu v sobě, Bohyni, popsala ji jako malou holčičku. Její žena v ní nedozrála. Bylo pro ni snazší zůstat v období holčičky, která nejen odmítá přijmout zodpovědnost za své ženství, je plná nedůvěry sama k sobě, nevěří si, ale má o sobě spoustu pochybností na základě programů své matky.

Prožití jejích tří ženských archetypů stačilo k tomu, aby si nejen uvědomila souvislosti a také to, že čím ona sama je naplněná, to také přitahuje ve formě mužů i kamarádek, emočně se uvolnila, ale také aby se spojila se svou vnitřní holčičkou, dívkou a ženou.

Myslela si, že si musí projít minulými životy, aby pochopila, ale posléze sama řekla, že i to stačilo k tomu, aby mnohé pochopila.

Po tříhodinovém sezení z místnosti odcházela krásná, zralá a uvolněná žena.

Právě jste si přečetla ukázku z knihy Vztahová sinusoida – Příběh pro Jasmínku

OVŠEM…

…ještě nejsme u konce. Pojďme si nyní společně udělat menší terapeutický vhled, který vám pomůže pochopit váš postoj k tělu, ke své menstruaci a ke svému ženství.

Je důležité, abyste si zapsala vše, co si vybavíte.

 

Začínáme

 • Vybavte si den, kdy jste poprvé začala menstruovat. Jak jste se cítila?
 • Jak jste reagovala na to, že menstruujete, tedy, že se stáváte ženou?
 • Jak jste reagovala na menstruační krev? Styděla jste se za ni?
 • Obeznámila vás maminka o tématu menstruace?
 • Svěřila jste se jí? Pokud ano, jak na to reagovala?
 • Věděl o tom ještě někdo? Pokud ano, jaká byla jejich reakce?
 • Byla vaše menstruace bolestivá?
 • Změnil se váš postoj od té doby k menstruaci? Pokud ne, proč tomu tak je?
 • Umíte v těchto dnech odpočívat? Užívat si tyto dny? Zastavit se a hýčkat se? Pokud ne, proč tomu tak je?

Věřím, že se vám na tyto otázky dostalo mnoha odpovědí. 

 

Drahá Ženo, ráda bych vám prostřednictvím svého vedení předala spoustu jemných a efektivních technik, které vám mohou pomoci k tomu, abyste se sama sobě stala průvodkyní a terapeutkou.

Zkuste to s mým deníkem pro každou ženu.  JÁ. ŽENA.

Nahlédnout do něj můžete ZDE

Davidová Ester
Jmenuji se Ester Davidová a byl to můj životní příběh, který mě dovedl k technice regresních terapií. Právě ta mi pomohla rozuzlit a pochopit nejen to, co se mi v životě dělo, nalézt příčiny mých problémů, ale zejména pochopit sebe sama. „Můj příběh najdete tady“>>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • KNIHA POSELSTVÍ NAŠICH PŘEDKŮ A RODOVÝCH LINIÍ V ČÍSLECH
 • BÝT SOBĚ TERAPEUTEM – Online program
 • DÍTĚ V NÁS – Online program
 • PARTNERSKÁ OSUDOVÁ ČÍSLA / Kniha
 • CESTY DUŠE V ČÍSLECH A ZNAMENÍCH / Kniha
 • MEDITAČNÍ TERAPIE PRO TVÉ ZNAMENÍ
 • HEDVÁBNÁ CESTA K HARMONII DUŠE / Terapeutické karty na každý den
 • RITUÁLNÍ ZNOVU-ZROZENÍ / Online program
 • KARMICKÁ SINUSOIDA / Kniha
 • VESMÍRNÁ A VZTAHOVÁ SINUSOIDA / Knihy
 • KURZY REGRESNÍCH TERAPIÍ
 • LÉČENÍ SE ČTYŘMI ŽIVLY / Meditace
 • MEDITACE NA KAŽDÝ DEN
 • LÉČENÍ VNITŘNÍHO MUŽE, ŽENY A DÍTĚTE / Online program
 • DENÍK PRO KAŽDOU ŽENU. JÁ ŽENA.